środa, 13 kwietnia 2011

Niechciane posty, czyli wirusy na facebook

Proszę was ludzie uważajcie na linki które klikacie na Facebook'u. Ostatnio pojawiło się coraz więcej fałszywych linków na FB, które po kliknięciu publikują wam niechciane wpisy na "ściance".
Niebezpieczne linki bardzo łatwo wykryć, po pierwsze jeśli znacie Waszych znajomych to wiecie co mogą oni opublikować z własnej woli(jest to trudne bo coraz więcej ludzi nie wie kim jest ich wirtualny "przyjaciel" LOL). Często też takie wpisy na "ściance" są w języku innym niż ojczysty język publikującego, chyba łatwo zauważyć że kolega nagle zaczął pisać po chińsku??? Po trzecie zainstalujcie sobie antywirusy czy plug-in'y, które sprawdzają wiarygodność linków jak WOT, AVG czy po prostu ustawcie DNS'y od bezpiecznego dostawcy(OpenDNS). Uchroni Was to nie tylko przed "niechcianymi" postami na FB, ale i innymi zagrożeniami ze strony internetu.

Ostatnio na FB pojawił się wirus oznaczający Twoich znajomych na zdjęciu które sam opublikował. Uważajcie też na niego.

Podobno Polska jest rajem dla zombie. Myślę że każdy serwis, strona www powinna kształcić i uświadamiać swoich użytkowników o niebezpieczeństwach czyhających w internecie. Będzie to z pożytkiem dla zwykłego użytkownika jak i Waszych stron.

Więc pamiętaj:
- ustawiaj trudne hasła(małe i duże litery, cyfry i jeśli to możliwe znaki specjalne), najlepiej też mieć różna hasła do różnych stron
- nigdy(nawet mamie) nie podawaj swojego hasła, administratorzy mają swoje sposoby żeby sprawdzić co jest nie tak z twoim kontem, nie muszą znać twojego hasła(wiem bo sam z tego korzystam w pracy)
- zawsze zastanów się dwa razy czy ten z którym rozmawiasz to ta osoba za którą się podaje

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz