sobota, 21 stycznia 2012

ACTA, czyli jak ocenzurować internet


Ostatnio cały świat usłyszał o SOPA i bratniej PIPA za sprawą wielkiego protestu kilkunastu liczących się w internecie firm/organizacji. Wydawało by się że Polaków to nie dotyczy, natomiast dzień później dowiadujemy się o bardzo podobnym porozumieniu ACTA, które 26 stycznia podpisze Polska.


Gdyby nie akcja przeciwko SOPA prawdopodobnie polskie media nigdy nie zainteresowały by się ACTA i porozumienie podpisane zostało by w ciszy, spokoju i bez świadomości obywateli. Ciekawie w tym wypadku zachowuje się sama Komisja Europejska, która z jednej strony tworzy ACTA a z drugiej sprzeciwia się SOPA ???

Czym jest ACTA? Oto krótki filmik obrazujący podstawowe założenie.
Czy myślicie że to coś pomoże? Pamiętacie jeszcze np. Napstera czy jego zamknięcie coś zmieniło? Z innymi sieciami p2p czy "miejscami" wymiany nielegalnych treści jest podobnie jak z mitologiczną Hydrą na miejsce jednej odciętej głowy powstaje kilka nowych.

Kolejna ustawa zakazująca nic nie zmieni. Doprowadzi to tylko do tego że wolność słowa w internecie przestanie istnieć, a za występki nieuczciwych użytkowników będziemy płacić wszyscy. Podobnie jak bloger z Ryglic, którego za obraźliwy komentarz jednego z anonimowych użytkowników uniewinnił dopiero sąd drugiej instancji(na szczęście). Czy przykład Megaupload gdzie masa ludzi trzymała swoje prywatne pliki często za to płacąc. W tej chwili straciła do nich dostęp i nie wiadomo czy kiedykolwiek odzyska.

małą dygresja - Nawet nie mam jak podlinkować do Megaupload'u bo Rząd Stanów Zjednoczonych uznał że subdomeny *.com są ich własnością i zablokował witrynę dla użytkowników z całego świata. To jest właśnie zagrożenie które niesie ze sobą wprowadzenie SOPA(dokładnie PIPA). Chodź uważam że nawet Sąd Stanów Zjednoczonych nie powinien mieć prawa blokować subdomen najwyższego poziomu dla użytkowników z innych krajów.

Natomiast według mnie dobrym przykładem walki z piractwem jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom klienta, tak jak zrobił to TVN ze swoim tvnplayer. Skoro mogę oglądać za darmo w telewizji, to dlaczego nie oglądać za darmo w sieci. Dodatkowo tworząc nową innowacyjną i interaktywną platformę reklamową - wilk syty i owca cała.

Innym przykładem może być historia Louisa CK. Sprzedawał on w sieci swój występ w jakości DVD za 5 dolarów i zarobił milion dolarów(dane z dnia 23.12.2011).


Z rosnącym piractwem poradziły sobie również serwisy muzyczne iTunes, Google Music czy Amazon ze swoimi Cloud Player i Kindel. Od momentu kiedy go posiadam nie dość że zacząłem czytać książki to jeszcze je normalnie kupuje. Chodź są drogie to tak wygodniej i nie muszę używać durnego PDF'a - kto w ogóle wymyślił żeby wszystko dostarczać w PDF'ach.


Na koniec jeszcze jeden filmik odnośnie ACTA oczami Twórcy z którym się w zupełności zgadzam. To porozumienie jest potrzebne tylko tym, którzy nie potrafią odnaleźć się i sprzedać swoich treści w dzisiejszym internetowym społeczeństwie dla nich "Internet jest w kosmosie". BTW podoba mi się plakat w tle :P
PS. Nie zapomnijcie kliknąć thumb up źródło poniżej.


Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz