wtorek, 29 marca 2011

Amazon Cloud Player, czyli muzyka z chmur

Amazon uruchomił ostatnio dwie nowe usługi Cloud Player i Cloud Drive, które razem tworzą coś w rodzaju "muzycznego schowka" umieszczonego w chmurze i pozwalającego odtwarzać swoją muzykę gdziekolwiek jesteśmy.Pierwsza usługa to Amazon Cloud Drive nie różni się niczym od innych usług do przechowywania danych na zewnętrznych serwerach takich jak Dropbox czy Windows Live Sky Drive. Od Amazon'a dostajemy na starcie 5GB na swoje dane które możemy powiększyć aż do 1TB na kilka sposobów. Pierwszy z nich to dokupić dodatkowe miejsce w cenie $1 za 1GB - pakiety po 20GB, 50GB, 100GB, 200GB, 500GB, 1000GB. Drugi kupić dowolny album - za każdy kupiony album Amazon dodaje 20GB przy czym mp3 z zakupionego albumu nie wykorzystują dostępnego miejsca.

Druga usługa to Amazon Cloud Player który jest zintegrowany z naszym Cloud Drive i pozwala odtwarzać zapisaną w nim muzykę. Słuchać utworów możemy z poziomu przeglądarki lub aplikacji dla Android'a. Niestety nie ma aplikacji na inne urządzenia mobilne oraz komputery stacjonarne, może kiedyś będą. Na PC znajdziemy tylko aplikację do upload'owania plików mp3 do naszej chmury. Niestety zarówno aplikacja do wgrywania jak i sam Cloud Player obsługują tylko pliki mp3. Jak chcemy wgrać inne pliki musimy użyć web interfejsu, a odtworzyć innych formatów muzycznych się nie da.

Interfejs web'owy usługi jest bardzo prosty, można filtrować piosenki po albumach artystach itp. lub stworzyć własne playlist'y. Krótki filmik na temat nowej usługi można obejrzeć powyżej. Ciekawi mnie tylko czy w aplikacji dla Androida zrobili coś w rodzaju cache żeby nie ściągała często słuchanych utworów za każdym razem nie wykorzystując limitów ściągniętych danych?

Nie trzeba było długo czekać na reakcję wytwórni muzycznych. Oczywiście jest ona negatywna i uważają oni że Amazon powinien się starać o odpowiednie licencje i dopiero potem uruchamiać usługę. Jak widać rynek muzyczny jest przeciwnie nastawiony do takich spraw - i dziwić się że mamy takie wysokie piractwo w tym sektorze. Kiedyś miałem pomysł żeby napisać o podejściu wytwórni muzycznych do nowości i ich wielomilionowej walce z piractwem i chyba tak zrobię. So stay tuned.

Źródła: 
BBC
Amazon
Dziennik internautów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz